Rekonštrukcia 1946–1959
Na konci II. svetovej vojny stratila spoločnosť Bosch druhýkrát svoje medzinárodné pobočky. Veľká časť jej výrobných zariadení ležala v troskách. Nasledujúce dve desaťročia boli venované rekonštrukcii, ale tiež prienikom do nových oblastí podnikania.
S kárami a lopatami — rekonštrukcia
Do roku 1945 zničili bomby spojencov viac než 50 percent tovární Bosch v Nemecku. Firma Bosch sa stala strategickým cieľom kvôli jej kľúčovej roli dodávateľa vojenských vozidiel počas vojny. Teraz musela firma upratať, budovať a vytvoriť prácu pre svojich zamestnancov.
Zapaľovacie sviečky a panvice — prežitie povojnového obdobia
Aby bolo možné opätovne zamestnať pracovníkov a vyplácať im mzdy, firma Bosch sa opäť rozbehla v ruinách továrne výrobou hrncov z oceľových prilieb, ručných vozíkov a dáždnikov. Pracovníci mohli buď používať tieto výrobky sami, alebo ich mohli vymeniť za iné potrebné veci. Prvými zložitými výrobkami boli zapaľovacie sviečky pre vojenské vozidlá spojencov.
Vykonávateľ závetu Roberta Boscha a predseda predstavenstva
Robert Bosch zomrel v roku 1942. Po roku 1945 správcovia jeho nehnuteľností zrekonštruovali spoločnosť podľa jeho želaní a závetu. Cieľom bolo generovať zisk, ale aj použiť časť z tohto prebytku na charitatívne účely. Hans Walz viedol spoločnosť ako následník jej zakladateľa až do roku 1963.
Protimonopolné konanie — obava, že firma príde o všetko
Ambície národných socialistov o globálnu nadvládu bolo možné naplniť iba s pomocou ekonomicky silných firiem. Preto sa spojenci snažili rozbiť veľké nemecké korporácie, vrátane spoločnosti Bosch. Spoločnosť však rástla organicky, čo znamenalo, že jej jednotlivé časti neboli samé schopné fungovať. Nakoniec zostala spoločnosť Bosch takmer neporušená, hoci musela odhaliť svoje patenty, aby ich mohli používať všetci jej konkurenti.
„Vyrobené na celom svete“ — nové cesty nadnárodnej spoločnosti
Predtým než prišiel Hitler o moc, viac než 50 percent tržieb spoločnosti Bosch pochádzalo z medzinárodného obchodu. Po roku 1945 však klesli takmer na nulu a medzinárodné aktíva spoločnosti boli vyvlastnené. Vďaka dobrým vzťahom s dlhoročnými partnermi a rýchlo rastúcim trhom v krajinách akou je Brazília a India sa postupne začala budovať globálna sieť. Spoločnosti Bosch však trvalo až do roku 1960, kým tržby z jej medzinárodného obchodu opäť presiahli 20 percent.
Dokonalá elegancia — spotrebná technika
Začiatkom 50. rokov minulého storočia uviedla spoločnosť Bosch na trh produkty, ktoré boli odrazom nemeckého a európskeho hospodárskeho zázraku a uspokojovali potreby spotrebiteľov v období, keď sa končili ťažké časy. Medzi takéto produkty patrili kuchynské zariadenia a elektrické vŕtačky pre domácich majstrov. Hlavné produkty, napríklad autorádiá, sa predali v miliónoch kusov.
Kuchynské zariadenie Bosch
V kuchyni svitá na „nové časy“
Pri uvádzaní kuchynského robota Bosch na trh sa spomínali dve kľúčové veci. Model mal názov „Neuzeit“ a bol označovaný ako „krajankin pomocník“. Zákazníkom žijúcim na vidieku bola sľúbená nová éra špičkovej domácej techniky, ktorá zjednoduší práce v domácnosti.
Lákadlom pre domácnosti na vidieku bol prísľub, o čo ľahšou bude vďaka tomuto stroju príprava veľkých objemov jedla. Jedným dôvodom bola prevaha domácností s mnohými deťmi, ďalším dôvodom bola potreba rýchlo spracovať a konzervovať úrodu ovocia a zeleniny pre ich neskoršie použitie, napríklad zmrazením porcií plodín alebo výrobou džemov a zaváranín.
„Neuzeit“ bolo multifunkčné zariadenie, ktoré dokázalo rezať, miesiť cesto, strúhať, pretláčať a dokonca aj šúpať zemiaky.
Foto: Scéna predaja kuchynského robota v stuttgartskom obchodnom dome (r. 1962)
Opätovné etablovanie starých obľúbených produktov — vstrekovanie benzínu v automobiloch
Technológia používaná v mnohých produktoch firmy Bosch stále pochádzala z predvojnového obdobia. Chcelo to však inovácie, aby sa firma stala a zostala konkurencieschopnou. Vstrekovanie benzínu, ktoré spoločnosť Bosch vyvinula pre letecké motory, sa objavilo ako inovácia v automobiloch na začiatku 50. rokov minulého storočia, avšak trvalo ešte niekoľko desaťročí, kým sa stalo štandardom.
Kombinované náradie Bosch
Elektrické náradie pre domácich majstrov
Ošiaľ s domácim majstrovaním sa stal pre Bosch lukratívnym obchodom. Elektrické „kombinované náradie Bosch“ bolo uvedené na trh v roku 1952 a bolo možné ho používať mnohými rôznymi spôsobmi podľa zvoleného príslušenstva — ako vŕtačku, skrutkovač, brúsku, dokonca aj ako nožnice na živý plot. Táto ponuka so sebou v Európe priniesla úplne nový obchodný segment pre to, čo bolo ešte stále predovšetkým mužskou kúpnou silou — „majstrovanie“, ktoré sa vykonávalo najmä v pivniciach a garážach.
Celá súprava so štandardným príslušenstvom sa predávala v kufríku alebo v drevenej skrinke určenej na montáž na stenu. Spoločnosť Bosch týmto spôsobom vyvíjala druhú kľúčovú líniu elektrického náradia, aby doplnila sortiment náradia pre profesionálov určený pre stavby, vrátane príklepových vŕtačiek.
Foto: „Kombinované náradie Bosch“ pre domácich majstrov — s praktickým prepravným kufríkom (r. 1952)
Elektronika — predmet podnikania s následkami
Firma Bosch začala vyvíjať elektronické komponenty v polovici 50. rokov minulého storočia. Prvým z nich bola „varióda“, ktorú spoločnosť Bosch začala vyrábať v roku 1958. Nasledovala výroba tranzistorov a od roku 1970 integrovaných obvodov. Skeptici ich vnímali kriticky, zástancovia ich vyvíjali s nadšením, isté však je, že zasiali prvé semienko na poli elektroniky, čo je v súčasnosti hlavná podnikateľská činnosť spoločnosti Bosch.