Lepší život na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS)
Robot so senzormi Bosch má uľahčiť život astronautom
Technológia SoundSee od spoločnosti Bosch má varovať posádku Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pred poruchami. Do vývoja je zapojený bývalý astronaut: Michael Foale vie, čo je vo vesmíre dôležité.
Prechádzky na obežnej dráhe
Vesmírny priestor je pre Michaela Foaleho známym miestom. Ako astronaut letel v rokoch 1992 až 2004 šesťkrát do vesmíru a v roku 2003 velil pol roka Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na svojich cestách celkovo štyrikrát vystúpil do vesmírneho priestoru: „Dobre si pamätám svoj prvý výstup do vesmírneho priestoru,“ hovorí. „Keď som opustil raketoplán, uvidel som Zem a galaxiu. Bolo to proste úchvatné.“ Splnilo sa mu tým prianie, ktoré mal už od šiestich rokov. „Vždy som chcel ísť do vesmíru – najmä kvôli tomu fantastickému výhľadu,“ hovorí Foale.
374 dní
strávil Michael Foale vo vesmíre. Do roku 2008 to bol medzi americkými astronautmi rekord.
Budúcnosť vesmírneho cestovania
Dnes má Foale 62 rokov a raketami na obežnú dráhu už nelieta. Jeho nadšenie pre vesmír však pokračuje – a chce ho odovzdať ostatným.
V kozmickom cestovnom ruchu vidí veľký potenciál: „Dúfam, že v budúcnosti bude mať viac ľudí príležitosť lietať do vesmíru. Verím, že to povedie k novému nadšeniu pre objavovanie vesmíru a vzniknú súkromné kozmické spoločnosti, ktoré budú samofinancované a nezávislé od štátnych prostriedkov.“ Tieto spoločnosti by mohli urýchliť prenikanie do vesmíru a vývoj nových technológií. Už teraz v každodennom živote profitujeme z vývoja, ktorý má svoje korene v kozmonautike. Príkladom sú detektory dymu, penové materiály a obrazové senzory pre kamery mobilných telefónov.
Mnoho vedcov sa domnieva, že by ľudstvo malo expandovať do vesmíru, aby splnilo rastúce požiadavky na zdroje – napríklad ťažbou surovín na asteroidoch – a kolonizovalo nové planéty.
Foale je presvedčený, že roboty budú hrať dôležitú rolu v budúcom vesmírnom cestovaní. „Verím, že úzka spolupráca medzi ľuďmi a strojmi zmení náš život a že roboty budú veľmi nápomocné pri objavovaní vesmíru,“ hovorí Foale. Preto spolupracuje s výskumnou skupinou, ktorá vyvíja roboty na použitie vo vesmíre. V tejto súvislosti by mal byť SoundSee – senzorový systém Bosch na hĺbkovú audioanalýzu – tiež vynesený na ISS. Na palube vesmírnej stanice je cieľom otestovať, či SoundSee dokáže detegovať poruchy na strojoch a zariadeniach vyhodnotením ich zvukov.
Minirobot s mikrofónmi
Technológiu SoundSee určenú pre ISS vyvinula firma Bosch spoločne s firmou Astrobotic, americkou spoločnosťou špecializujúcou sa na kozmickú robotiku. Michael Foale podporoval tím pri testovaní na Zemi takmer rok. Nosičom systému SoundSee je Astrobee, minirobot NASA v tvare kocky, ktorý sa autonómne vznáša po ISS. Z tohto nosiča majú mikrofóny SoundSee nepretržite zaznamenávať prevádzkové zvuky strojov a zariadení na palube vesmírnej stanice.
SoundSee by mal odpočúvať poruchy
Zvukové dáta sa potom odošlú na zem, kde ich vedci firmy Bosch vyhodnotia. Vedci dúfajú, že budú schopní využiť zaznamenané prevádzkové zvuky jednotlivých strojov na určenie, či zodpovedajú alebo sa líšia od typického zvukového vzorca. Pomocou rôznych zvukových signatúr by mohli zistiť, či sa na strojoch vyskytli technické poruchy alebo či sa čoskoro objavia. „Také kontroly sú v prípade životne dôležitých systémov na palube ISS, ako je klimatizácia alebo osvetľovací systém, veľmi dôležité,“ hovorí Foale. Ak SoundSee poskytne vedcom informácie o technickej poruche, posádka ISS bude informovaná, aby mohla opraviť príslušný stroj alebo vymeniť jeho súčasti.
Úspora času v každodennom živote astronauta
Na jeseň 2019 bol senzorový systém raketou dopravený na ISS. Foale verí, že SoundSee môže odviesť dobrú prácu tým, že pomôže astronautom v ich každodennom živote: „Pracovný deň na ISS je plný úloh. Astronauti skúmajú účinky beztiaže na jednotlivé telesné bunky, rastliny alebo ľudský organizmus. Tieto znalosti sú veľmi dôležité pre plánovanie a vykonávanie budúcich vesmírnych misií. Súčasťou každodenného života na ISS je taktiež športový program. Keďže svaly astronautov nie sú v stave beztiaže tak namáhané ako na zemi, rýchlejšie degradujú. Preto musia byť trénované, aby astronauti nemali po návrate na zem žiadne zdravotné problémy. Okrem toho astronauti pravidelne kontrolujú vybavenie na palube, aby zabránili poruchám. SoundSee by im mohol s touto úlohou pomôcť.“ To by astronautom ušetrilo čas a mohli by tak plniť dôležitejšie úlohy. Ak bude tento vznášajúci sa vyhľadávač chýb pracovať podľa očakávaní, mohol by taktiež varovať posádku skôr, než dôjde k poruchám, čo by ušetrilo ďalší čas. „Údržba stroja je jednoduchšia, ako oprava po poruche,“ hovorí Foale.
Použitie na zemi
Ak bude testovanie na palube ISS úspešné, ďalším krokom bude integrácia umelej inteligencie (AI). Tá by mohla prevziať analýzu zvukových dát, čím by sa zautomatizovalo hľadanie chýb. Možno bude SoundSee jedného dňa na kozmických lodiach štandard a bude ľuďom pomáhať pri skúmaní vesmíru. Nezávisle od takýchto budúcich scenárov vývojári SoundSee dúfajú, že test na palube ISS poskytne informácie pre použitie na zemi. Tu je možné SoundSee použiť napríklad na monitorovanie vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov alebo motorov vozidiel. Vesmírny priestor je pre vývojárov ideálnym skúšobným laboratóriom pre doladenie senzorového systému. Nie kvôli nádhernému výhľadu, ale preto, že je tam menej rušivých zvukov ako na zemi.
SoundSee: Audio analýza robí ISS bezpečnejším
Dr. Colin Michael Foale, 62 rokov
bývalý americký astronaut a veliteľ ISS
Colin Michael Foale je rodený Brit. Vyštudoval fyziku na University of Cambridge a v roku 1982 tu získal doktorát z astrofyziky. Po ukončení bakalárskeho štúdia sa presťahoval do Spojených štátov amerických, kde pracoval pre výrobcu lietadiel McDonnell Douglas. V roku 1983 nastúpil k NASA a pracoval v letovom riadiacom centre Johnson Space Center v Houstone v Texase. O deväť rokov neskôr letel prvýkrát do vesmíru.
Ako astronaut Foale absolvoval šesť letov do vesmíru a strávil tam celkovo 374 dní. V roku 2013 opustil NASA, aby so svojou spoločnosťou Foale Aerospace, Inc. integroval strojové učenie do letectva.
Záver
Senzorový systém Bosch SoundSee je testovaný na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Tam má zaznamenávať prevádzkové zvuky strojov, ktoré vedci na zemi chcú použiť na identifikáciu prípadných technických porúch. Ak bude test úspešný, SoundSee by mohol prevziať inšpekcie strojov na palube a astronautom značne uľahčiť prácu.